20. marca 2019 sa konala v Mlynici, v Bratislave konferencia svetového formátu, ktorú sme si nemohli nechať ujsť ani my. Nesie názov Prvá vesmírna konferencia na Slovensku. U nás je zatiaľ jediná svojho druhu. Všetkých účastníkov zaujala svojím programom, účinkujúcimi a samotnými prednáškami.

Téma konferencie, spíkri a dôležité informácie

Prvú slovenskú vesmírnu konferenciu VytahConf.  zorganizovala skupina profesionálov s rôznym zázemím, ale zjednotená vzájomnou vášňou, ktorou je vesmír. Ich poslaním je vytvoriť vesmírny priemysel na Slovensku.

Konferencia bola rozdelená na 3 časti:

  1. Ako žiť na Marse alebo kdekoľvek inde
  2. Čo sa aktuálne deje v space industry
  3. Ako nezbankrotovať, keď zakladáte vlastnú space company

Na konferencii sa zúčastnilo niekoľko svetovo známych spíkrov, medzi ktorými bol Les Johnson (spisovateľ a futurista, NASA vedec), Christophe Lasseur (šéf MELiSSa projektu, Europska vesmirna agentura), Antonio Del Mastro (prezident a koordinator projektu Mars planet), Oana van der Togt (TNO senior businees developer a manager ESA a NASA) a mnoho ďalších.

Celá konferencia sa teda niesla v duchu vesmírnom. Zúčastnilo sa jej približne 250 ľudí a 15 medzinárodných spíkrov. Viac ako 12 hodín sa rozprávalo o vesmíre, o možnostiach jeho využitia na Zemi a o rôznych technológiách, ktoré sú našou budúcnosťou. Ľudia si totiž vôbec neuvedomujú, že už teraz môžeme vesmíru ďakovať za niektoré technológie, napríklad GPS či satelity. Samozrejme, takáto udalosť prinesie každému okrem skúseností a informácií aj kontakty. Tie sú v dnešnej dobe v oblasti podnikania nevyhnutné pre ďalší vývoj a tak, ako každý biznis, aj vesmír samotný je o kontaktoch.

Čerešničkou na záver bola stand-up comedy v podaní Lesa Johnsona … rozprával zaujímavo a pútavo, tak, aby vedeckým faktom porozumeli aj neraketoví inžinieri … keď na záver povedal, že robí veci tak, aby si ho zapamätali ľudia, tak mal nielen on slzy v očiach … okrem iného aktuálne pracuje na vývoji „solárnej plachetnice„, ktorá pomôže vyriešiť problémy s klímou Zeme (60% populácie žije do 50 km od pobrežia) tým, že „odtieni“ časť slnečných lúčov tak, aby sa znížila teplota našej klímy (lepšie je to vidieť na obrázkoch nižšie)…

Po oficiálnej časti sme prešli na „spoločenskú časť“, kedy sme sa v kamarátskej atmosfére bavili o bežných veciach s raketovými inžiniermi.